Ādas vēzis

Ādas vēzis

Ādas imūnsistēmu novājina spēcīga saulesgaisma, kas bojā ādas šūnas un izmaina to ģenētisko materiālu. Ādas atjaunošanas mehānisms nespēj novērst nopietnus ar ultravioleto starojumu (UV) saistītus bojājumus savās šūnās un nodod tālāk meitšūnām nepareizu informāciju. Ja tās turpina netraucēti dalīties, šūnas var mutēt un pēc vairākiem gadiem attīstīties kā ādas vēzis. Pastāv dažādas ādas vēža formas un apakšgrupas.

 

Visbīstamākā ir ļaundabīgā melanoma, jeb pigmentēto šūnu vēzis.

 

Ne-melanomas ādas vēzis nav tik bīstams, taču tas ir desmit reižu biežāk izplatīts nekā ļaundabīgā melanoma. Īpaši tas skar tās vietas uz ādas virsmas, kuras visbiežāk atrodas saulē. Tā ir seja, ausis, kakls, dekoltē, pleci, vīriešiem - vietas, kur izkrīt mati (bijusī galvas matainā daļa). Agrīni diagnosticējot, pastāv liela varbūtība izārstēt lēni augošu ne-melanomas ādas vēzi. Lai gan ne-melanomas ādas vēzim reti veidojas metastāzes, ārsti tomēr iesaka regulāri apmeklēt speciālistu, lai pārbaudītu ādas izmaiņas. Ne-melanomas ādas vēzis tiek iedalīts trīs dažādās formās: 

 

* aktīniskā (saules) keratoze

* bazālo šūnu vēzis un 

* plakanšūnu (skvamozo) šūnu vēzis.

 

dakteri

 

Vizītes laikā pie dermatologa visa ķermeņa virsma tiek pārbaudīta, vai uz tas nav nekādu aizdomīgu veidojumu. Gadījumā, ja šādu bojājumu nav, dermatologs nomierinās Jūs un paskaidros Jums, kas tieši ir uz Jūsu ādas atrodamie veidojumi/pumpas/kārpas.

Dermatologs ne tikai izpētīs aizdomīgos bojājumus ar neapbruņotu aci, bet izmantos arī dermatoskopu - rokas ierīci, kas tiek uzlikta uz ādas un palielina pārbaudāmo veidojumu, tādējādi ļaujot precīzāk un savlaicīgi noteikt melanomas diagnozi.


Dažiem cilvēkiem var parādīties citāda veida ādas vēzis vai vēlāk var attīstīties jauns ādas vēzis, tāpēc ir svarīgi, lai cilvēks pats regulāri pārbaudītu savu ādu un vēlāk apmeklētu savu dermatologu.
Cilvēkiem ar daudziem pigmentētiem veidojumiem uz ķermeņa vai daudziem netipiskiem veidojumiem ir lielāks risks un var noderēt kontrole ar digitālo fotogrāfiju un digitālās dermatoskopijas palīdzību.

Copyrights ©2016: DPAV