Bazālo šūnu karcinoma

Bazālo šūnu karcinoma
 

Bazālo šūnu vēzis, jeb bazālo šūnu karcinoma (bazalioma) ir visbiežākais ādas ļaundabīgais audzējs gaišādainiem cilvēkiem. Reģistrēto gadījumu skaits visā pasaulē katru gadus strauji pieaug. Tas ir lēni augošs audzējs, kas visbiežāk parādās uz ādas cilvēkiem, kuri dzīves laikā bijuši pakļauti intensīvai saules iedarbībai. Pastāv dažādi bazālo šūnu vēža paveidi.

 

  • Mezglainā (nodulārā) bazalioma
  • Virspusējā bazalioma
  • Rētojošā bazalioma
  • Pigmentētā bazalioma

 

Basalioma 1Basalioma 2Basalioma 6Basalioma 8

 

Tās izpaužas kā pacēlumi virs ādas ar spīdīgu virsmu, kuras vidū nereti veidojas mazs jēlums.

 

Mezglainā bazālo šūnu karcinoma visbiežāk atrodama galvas un kakla rajonā. Cilvēki parasti pamana, ka viņiem veidojums sāk nedaudz asiņot pat pēc niecīgas traumas (piemēram, slaukot ar dvieli) ar laiku tā kļūst par nedzīstošu pumpu.

Cits bazālo šūnu karcinomas paveids izpaužas kā gareni, brūngani sarkani plankumi uz ādas, kas bieži parādās uz ķermeņa, rokām vai kājām. Šīs ir virspusējās bazālo šūnu karcinomas, un tās var viegli sajaukt ar sausas ādas plankumiem, ekzēmu vai, piemēram, psoriāzi. Tomēr tās nereaģē uz mitrinošiem krēmiem vai lokāliem steroīdiem.

Rētojošā bazalioma novērojama uz sejas un tā izpaužās kā rēta, kura veidojas bez redzama iemesla.

Cilvēkiem ar tumšāku ādas krāsu bieži iespējams novērot tā saucamo pigmentēto bazaliomu.

Bazālo šūnu karcinoma, kas veidojas ādas virskārtas (epidermas) zemākajā slānī, bieži aug gadiem ilgi, neradot nekādu diskomforta sajūtu. Šie audzēji parasti neveido metastāzes, bet neārstējot, bazālo šūnu karcinomas var izaugt, ieaugt dziļāk ādas esošās struktūras, līdz pat skrimslim un pat kaulam. Ārstēšana ir ieteicama un tā var ietvert ķirurģisku iejaukšanos vai citas lokālas iznīcināšanas terapijas. Ārstēšanas metodi ieteiks ārstējošais ārsts.

Uzdod savu jautājumu

Copyrights ©2016: DPAV