Nevusi (dzimumzīmes)

Nevusi (dzimumzīmes)
 

Melanocītu nevusu izskats var būt visdažādākais. Plakani, piepacelti vai pat papilomām līdzīgi, arī to krāsa var atšķirties - no sārtas līdz pat tumši brūnai vai melnai, savukārt izmēra ziņā tie var būt no dažiem milimetriem līdz vairākiem centimetriem. Tā kā melanoma var attīstīties no nēvusa, ieteicama periodiska nevusu pārbaude.

Izšķir vairākus nevusu veidus.

Dermālie nevusi

Formas ziņā no nedaudz piepaceltiem līdz papilomām līdzīgiem. Dermālie nevusi var būt atšķirīgās krāsās - no sārtas līdz gaiša brūnai un tumši brūnai. Tie ir labdabīgi melanocītu audzēji, un dermālo nevusu gadījumā melanomas attīstība ir reta parādība. Bieži šo veidojumu klātbūtne uz ādas liek cilvēkam meklēt ārsta-dermatologa konsultāciju. Veidojumiem atrodoties traumas vietās (galvas matainā daļa, kakla apkaklītes zona, jostas daļa, krūštura zona) tiek aug ātrāk. Pieņemtā prakse - traumatizācijai pakļautos veidojumus ieteicams likvidēt.

 

Atipiskie un displastiskie nevusi

Atipisks jeb displastisks nevuss ir veidojums, kura izskats atšķiras no parastiem nevusiem.

Atipiskie nevusi parasti ir lielāki nekā parastie nevusi, un to robežas ir neregulāras vai neizteiktas, bieži ar atšķirīgu un nevienmērīgu krāsu (krāsa var būt no sārtas līdz pat tumši brūnai). Tie var būt plakani vai atsevišķām piepaceltām daļām (dažos gadījumos tiem ir pacēlums vidū, kur tie ir arī tumšāki, atgādinot ceptas olas).

ABCD likums (tas pats, kuru mēs izmantojām attiecībā uz melanomu) var palīdzēt atpazīt atipisku nevusu, jo tam ir raksturīga asimetrija, neregulāras vai slikti izteiktas robežas un neviendabīga krāsa. Ja Jūs piemērojat ABCD likumu Jūsu nevusam, un tās atbilst šiem kritērijiem, lūdziet dermatologa konsultāciju, jo ir svarīgi atšķirt atipisku nevusu no melanomas.

Cilvēkiem ar daudziem atipiskiem nevusiem ir daudz lielāks risks, ka attīstīsies melanoma, tāpēc viņiem vajadzētu regulāri apmeklēt dermatologu, lai veiktu izmeklēšanu. Ļoti svarīga ir arī ādas pašizmeklēšana, un jebkādu izmaiņu gadījumā ieteicams doties pie dermatologa.

Uzdod savu jautājumu

Copyrights ©2016: DPAV