Profilakse

Profilakse

Primārā profilakse ir slimības attīstības kavēšana, pirms tā parādās, un ādas ļaundabīgo audzēju gadījumos tā ietver galvenokārt ultravioletā starojuma iedarbības ierobežošanu. Ir dažāda veida saules iedarbība.

Pirmais ir nejauša saules iedarbība, kas nozīmē brīvā dabā saulainā dienā pavadītu laiku, ceļojot un/vai nodarbojoties ar citām ikdienas nodarbēm.

Otrs ir atpūta saulē, kas notiek, kad cilvēki nododas atpūtai vai sporta aktivitātēm brīvā dabā.

Trešais saules iedarbības veids ir ar arodu saistītā saules iedarbība gadījumos, kad cilvēki strādā zem klajas debess (zemnieki, zvejnieki, glābēji, pasta darbinieki vai apkopes veicēji u.c.).

Visbeidzot ceturtais saules iedarbības veids ir apzināta saules iedarbība ar mērķi iegūt saules iedegumu. Jau vairāk nekā divdesmit gadus iedegumu var iegūt arī solārijā, kas vēl aizvien kļūst arvien populārāks un ir visai izplatīts sauļošanās veids Savienotajās Valstīs un Eiropā. 

Iespējas aizsargāties pret sauli, kas veicina primāro profilaksi, galvenokārt iedalāmas trīs galvenajās kategorijās:

* saules aizsarglīdzekļu lietošana,

* ķermeņa piesegšana (cepuru un aizsargājoša apģērba valkāšana) un

* ēnas meklēšana.

 

Sekundārās profilakses mērķis ir identificēt un atklāt ādas vēzi tā agrīnākajās stadijās, tādējādi piedāvājot iespēju, to labāk kontrolēt. To var īstenot, veicot pašizmeklēšanu, apzinoties savus individuālos riska faktorus un regulāri apmeklējot savu dermatologu, lai pārbaudītu ādu! 

Copyrights ©2016: DPAV