Kā novērst ādas vēzi

Kā novērst ādas vēzi
 

Risks saslimt ar ādas vēzi bieži tiek nodots mantojumā, jo mūsu gēniem ir būtiska nozīme ādas ļaundabīgu audzēju gadījumā. Ikvienam, kurš zina par šīs saslimšanas gadījumiem savā ģimenē un kuram ir paaugstināta riska ādas tips (I un II tips), vajadzētu būt modram un katru gadu veikt pārbaudi pie ārsta. Paaugstināta riska pacientiem dermatologs bieži iesaka veikt kontroli pat divas reizes gadā.

Ļoti nozīmīgs, bet galvenais - novēršams, riska faktors ādas ļaundabīgā audzēja izraisīšanā ir dabīgā vai mākslīgā ultravioletā starojuma iedarbība. Lūk, daži vienkārši profilaktiski pasākumi, nokļūstot saulē.

- Vai melanomu var novērst?

Ģenētiski noteiktus melanomas riska faktorus, piemēram, gaišu sejas krāsu, neskaitāmus ādas veidojumus un melanomas gadījumus ģimenē, nevar nedz izmainīt, nedz novērst. Tomēr mēs varam būtiski samazināt melanomas veidošanās risku, novēršot saules iedarbību.

- Papildu riska faktori: kosmētika un zāles

Noteiktas zāles paaugstina jutību pret saules gaismu. To vajadzētu pārrunāt ar ārstu vai farmaceitu pirms nokļūšanas saulē.

Arī ilgstoša imunosupresīvā terapija, ko, piemēram, saņem cilvēki, kuri pārcietuši orgānu transplantāciju, paaugstina ādas vēža veidošanās risku.

Dezodoranti, kosmētika un smaržas var izraisīt nepatīkamu reakciju uz sauli vai pastāvīgu pigmentāciju. Tāpēc neilgi pirms sauļošanās vajadzētu izvairīties lietot šos līdzekļus. 

Šobrīd ir zinātniski pierādīts, ka saules aizsarglīdzekļu lietošana samazina visu ļaundabīgo ādas audzēju attīstības risku!

Uzdod savu jautājumu

Copyrights ©2016: DPAV